Postoje razni modeli, oblici i vrste slušalica na tržištu te imaš jedinstvenu priliku saznati što odgovara točno tebi. U ovom ćemo ti tekstu pomoći s odabirom i dati savjete za točno određene slušalice.
Ključne značajke slušalica za trčanje
O čemu treba voditi računa prilikom odabira slušalica za trčanje? Donosimo osnovne karakteristike koje ćemo obraditi i detaljnije.
- Sa žicom ili bežične
- Earbuds, earplugs, slušalice iza uha ili velike slušalice koje se stavljaju preko glave
- Otporne na znoj i kišu
- Udobnost na prvom mjestu
1) Sportske slušalice sa žicom ili bez nje?
Ovo je jedno od prvih pitanja koja ćeš si sigurno postaviti prije kupovine novih slušalica. Provjerimo prednosti i nedostatke obaju tipova.
- Slušalice sa žicom. Povoljnija cijena njihova je očita prednost, kao i trajanje baterije jer je − nemaju. Nedostaci uključuju manjak značajki te zapetljane žice koje ti mogu smetati tijekom trčanja. To te može jako brzo početi iznimno živcirati.
- Bežične slušalice. Njihove prednosti uključuju veću udobnost, bolju kvalitetu zvuka, činjenicu da nemaju žice te neke od naprednih značajki poput mikrofona, utišavanja buke iz okoline te mogućnosti isključivanja i uključivanja audiozapisa. Nedostaci uključuju potrebu za punjenjem jer ti se mogu isprazniti usred vježbanja, ali većina proizvođača bežične slušalice prodaje u posebnim kutijama koje ih mogu puniti relativno brzo. Zapamti samo da je i kutiju potrebno redovito puniti.
2) Bežične slušalice, sa žicom iza ušiju ili preko glave?
Trebaš li odabrati potpuno bežične slušalice, one sa žicom iza ušiju za sigurnost ili velike slušalice koje idu preko glave? To zaista u cijelosti ovisi o tvojim preferencijama.
- Ako voliš bežične slušalice, onda će ti earbuds najviše odgovarati. Primjerice, SONY bežične slušalice. Jako dobro pristaju u uho, ostaju na mjestu dok se krećeš i pružaju jedinstveno iskustvo.
- Slušalice za žicom daju sigurnost da neće ispasti te se kontroliraju na pritisak. Takvo će ti iskustvo pružiti Shockz slušalice sa svojim titanijskim okvirom oko vrata.
- Još jedna vrsta: velike slušalice preko glave. One su lifestyle dodatak, nisu samo za trčanje. Njihova je prednost dizajn i činjenica da jednostavno izgledaju dobro na glavi. Ali kad je riječ o praktičnosti, imaju više nedostataka. Obično ne ostaju na mjestu tijekom trčanja, spadaju s ušiju i s glave.
3) Pazi na vlagu i znojenje
Znoj pod trakom za glavu može oštetiti slušalice. A i ne želiš da ti zbog znoja prestanu raditi. Zato odaberi kvalitetan model koji je sportski, poželjno vodootporan (IPX oznaka), sa silikonskim kapicama za slušalice. I zapamti da nije preporučljivo dijeliti slušalice s drugima iz higijenskih razloga.
4) Udobnost bez boli u ušima
Sportske slušalice ne bi ti trebale pritiskati uši i stvarati bol u uškama kao ni glavobolju. Zato proizvođači nude nekoliko veličina kapica za slušalice pa ih možeš prilagoditi svojem uhu.
Sony LinkBuds S slušalice − recenzija
Uživamo u glazbi, podcastima i audioknjigama dok trčimo pa zato tražimo i najbolje moguće iskustvo slušanja te kvalitetu zvuka. Trenutno su nam među favoritima Sony LinkBuds S bežične slušalice, a ovdje donosimo i kratku recenziju:
„Ugodno sam iznenađena slušalicama. U usporedbi s modelom Sony WF-SP800N, koji koristim već gotovo dvije godine, ove su slušalice manje, lakše i sjajno pristaju u moje uši. Zvuk je sjajan, a posebno mi se sviđa opcija utišavanja buke, pogotovo na poslu.‟ Iva (@iva_runstheworld)
„Želim da mi slušalice sigurno pristaju u uho, da su udobne, da dobro reproduciraju zvuk i da imaju dobru bateriju. Ove su slušalice sve to. Ako imaš slične preferencije, ovaj će ti model odgovarati. Sony LinkBuds S slušalice jednostavno garantiraju kvalitetu − provjerila sam vlastitim ušima!” Sabina (@sabina.pazd)